Kelj čorba sa junetinom
Kod kelja je karakteristično to da ga ili volite ili ne, ima jak ukusu, malko kao da gorči i jednostavno mnogi ljudi ga ne vole. Ja sam vremenom naučila da ga pravim u različitim varijantama a pre neki dan sam dobila sugestiju za ovako neki recept, koji sam malo prilagodila svom ukusu.
Za 4 osobe potrebno je:
- 300 grama malo masnije junetine
- 1 srednja glavica kelja
- 2 dcl paradajz soka
- 2 manje glavice crnog luka
- 1 praziluk srednje veličine
- 2 čena belog luka
- paradajz sok
- suvi list peršuna
- pavlaka po ukusu
- kašičica morske soli
- kašičica mlevene slatke paprike
- mleveni crni biber po ukusu
- 4 supene kašike kisele pavlake
Način pripreme:
crni luk i praziluk očistiti, oprati i iseckati na kockice. Junetinu koju smo prethodno iseckali na kockice veličine 1 cm x 1 cm i luk staviti u šerpu srednje dubine, moja je 15 cm, dodati 2 dcl mlake vode, so i dinstanti oko pola sata na srednjoj temperaturi. Ako ste uzeli junetinu koja je posnija, dodajte i jednu veliku kašiku svinjske masti ( ili druge po izboru) jer kupusnice vole masnoću. Baš zato se trudim da uzmem masniju junetinu za ovo i slična jela. Kelj iseći na trake, ne mora previše sitno jer se vremenom tokom kuvanja razloži, pa se ne morate mučiti sa seckanjem. Oprati ga dobro, možete i u cediljki tako je lakše i dodati posle pola sata junetini koja je sada već omekšala. Dok se junetina dinsta promešati s vremena na vreme i obratiti pažnju da ne ostane bez vode. Dodavati samo toplu vodu tokom dinstanja, nikako hladnu jer od hladne vode se meso „skameni“ kao i povrće. Kada dodamo kelj, dodamo tople vode tako da bude otprilike pola od ukupne količine u šerpi. Ne treba skroz da pokrije kelj jer će on kuvanjem otpustiti vodu i onda ćete dobiti previše vode, a treba dodati još i sok paradajza.Šerpu poklopimo i krčkamo na srednjoj vatri još 45 minuta. S vremena na vreme promešajte i proverite da bi vam se jednako kuvalo sve. Posle 45 minuta dodati paradajz sok, biber, slatku papriku i sitno iseckan beli luk. Što je sitnije moguće. Beli luk dodajem jer volim njegov ukus a izbegavam da zapržavam jela. Ako vam ne smeta možete i zapržiti crvenom zaprškom (ulje, brašno, beli luk, crvena paprika). Krčkati jelo još 15 minuta i gotovo je.
Pre jela dodam u svaki tanjir punu kašiku kisele pavlaka i pospem suvim peršunovim listom. Jedan zdrav obrok koji čisti organizam, a pri tom je i ukusan. Prijatno!